گامی که بانوان محله نیایش اردبیل برای رونق تولید برداشتند؛
شناسه خبر :۷۹۴۲

گامی که بانوان محله نیایش اردبیل برای رونق تولید برداشتند؛ چراغ روشن تولید در شبستان مسجد امام رضا/ ۲۵ بانوی اردبیلی شبستان مسجد را کارگاهی برای درآمدزایی کردند

بیش از یک دهه است که به صورت پی در پی عنوان‌های اقتصادی برای نامگذاری سال‌ها انتخاب می‌شود، نامگذاری های که در سطح کشور از شعار تا عمل هنوز فاصله های زیادی دارد، امروز بانوان اردبیلی توانستند با راه اندازی کارگاه تولیدی در یک شبستان خالی مسجد شعار سال را به عملیاتی کنند.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سبلان‌ما، گامی که بانوان محله نیایش اردبیل برای رونق تولید برداشته اند، می تواند الگویی باشد برای تمامی بانوان بیکار و به دنبال شغل، که می توانند با اتحاد و همبستگی با هماهنگی های لازم شبستان های مساجد را به کارگاه های تولیدی روز کشور تبدیل کنند.

 یکی از بانوان فعال این کارگاه که همه روز از ساعات اولیه در شبستان مسجد به همراه دختر ۵ ساله اش حضور می یافت، با ابراز خوشحالی از راه اندازی این کارگاه در شبستان مسجد محله نیایش گفت: از روزی که این کارگاه در این محله راه اندازی شده دیگر دغدغه ای برای رفع بیکاری و درآمدزایی نداریم.

این بانوی اردبیلی با اشاره به مزایای محل کار که در یک شبستان مسجد راه اندازی شده است، تصریح کرد: با توجه به اینکه محل کار  ما یک محل مذهبی و مقدس است به همین خاطر همسران ما به راحتی و با آرامش خاطر اجازه فعالیت و حضور در این کارگاه را به ما می دهند.

وی بیان کرد: اینجا علاوه بر اینکه روزانه فعالیت های خود را انجام می دهیم به هنگام نماز ظهر و ساعات استراحت مشغول عبادت و تلاوت جمع خوانی قرآن کریم نیز می کنیم که در ماه مبارک رمضان این برنامه ها بصورت روزانه با حضور همه بانوان فعال این مسجد در این کارگاه دایر و برگزار می شود.

یکی دیگر از بانوان این کارگاه که در بخش اتوکشی مشغول به فعالیت بود با قدردانی از زهرا غریبی مسئول کارگاه گفت: غریبی مسئول خوش ذوق و فعال این کارگاه که توانسته است با کمترین سرمایه از بسیج سازندگی این کارگاه را راه اندازی کند برای بانوان این محله اشتغال آفرینی ایجاد کرده است که امیدواریم این شغل با حمایت های مسئولان ذی ربط ادامه یابد.

وی با اشاره به اینکه این محیط به لحاظ مذهبی بودن در آرامش و امنیت کامل به سر می برد افزود: در برخی مواقع کودکان و فرزندان خود را نیز در محل کار خود به همراه می آوریم که به عنایت امام جماعت مسجد برای فرزندان و کودکان نیز کلاس های آموزشی قرآن کریم و درسی برگزار می کنند.

رفتیم سراغ فعال ترین این کارگاه و مسئولی که با همت و تلاش شبانه روزی خود و سازمان بسیج سازندگی سپاه حضرت عباس (ع) استان اردبیل که توانسته است برای بانوان این کارگاه اشتغال آفرینی ایجاد کند.

۲۵ نفر از بانوان محله نیایش در این کارگاه اشتغال آفرینی شدند

زهرا غریبی مسئول کارگاه کارگاه تولیدی مسجد امام رضا (ع) اردبیل در گفتگو با خبرنگار سبلان‌ما، اظهارداشت: این کارگاه بیش از ۸ ماه است که به همت هیئت امنای مسجد و سازمان بسیج سازندگی سپاه حضرت عباس (ع) استان اردبیل دایر شده است که درصورت حمایت های بیشتر می تواند رونق تر از روزهای قبل نیز فعالیت کند.

وی با اشاره به اینکه این کارگاه خیاطی با کمترین هزینه و با تسهیلات بانکی که از سوی سازمان بسیج سازندگی در اختیارشان گذاشته شد، راه اندازی شده است افزود: اگر مسئولان حمایت های لازم را انجام دهند در امر فروش و بازار لباس های دوخته شده می توانیم بانوان بیشتری را در این کارگاه که علاقمند و خوش ذوق هستند برای فعالیت در این مکان معنوی و مقدس افزایش دهیم.

غریبی با بیان در طول روز بصورت دو شیفته ۲۵ نفر از بانوان در این کارگاه مشغول دوخت انواع لباس های کارگری و مهندسی هستند افزود: به لحاظ مقدس بودن مکان و باتوجه به اینکه در شبستان مسجد این کارگاه راه اندازی شده است به همین خاطر همسران و فرزندان این بانوان با احساس ارامش بیشتر به فعالیت در این مکان اجازه می دهند به طوری بانوان در کنار فعالیت در این کارگاه روزانه در مسجد به نماز، عبادت و تلاوت قرآن کریم در ایام ماه مبارک رمضان نیز می پردازند.

 

ماهانه بیش از ۲ هزار لباس کار در این کارگاه تولید می شود

مسئول کارگاه خیاطی مسجد امام رضا(ع) محله نیایش اردبیل گفت: با تلاش بانوان محله نیایش اردبیل ماهانه بیش از ۲ هزار لباس کار با مدل های مختلف برای ادارات و کارخانجات استان اردبیل تهیه و تولید می شود.

غریبی گفت: در این کارگاه که تنها با ۱۵ چرخ هم اکنون در حال فعالیت هستیم انواع لباس های کار زنانه، مردانه، اعم از مانتو، پیراهن و شلوار بصورت سفارشی از سوی نهاد های مختلف تهیه و تولید می شود.

وی در آمد این کارگاه را برای بانوان و مجموعه مناسب و مطلوب عنوان کرد وافزود: می توانیم با افزایش چرخ ها علاوه بر افزایش تولید ردآمد ماهانه این کارگاه را به سطح عالی برسانیم.

این بانوی فعال و اشتغال آفرین در پایان با قدردانی از سازمان بسیج سازندگی سپاه حضرت عباس (ع) استان اردبیل گفت: اگر حمایت های سپاه و بسیج نبود این کارگاه را نمی توانستیم راه اندازی کنیم و امیدواریم نهادهای مربوطه با حمایت های لازم از این کارگاه بتوانیم شاهد افزایش تولید و اشتغال آفرینی این کارگاه در سطح استان اردبیل باشیم.

شبستان های خالی مساجدرا به کارگاه های تولیدی تبدیل می کنیم

مسئول سازمان بسیج سازندگی سپاه حضرت عباس (ع) استان اردبیل گفت: برای افزایش رونق تولید در محلات و در سطح استان اردبیل در صورت همکاری عموم آحاد مختلف مردم و هیئت امنای مساجد می توانیم شبستان های خالی تمام مساجد سطح استان اردبیل را به کارگاه های تولیدی تبدیل کنیم.

سرهنگ پاسدار پیرجاهد در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی سبلان‌ما، اظهارداشت: تاکنون مشابه این نوع فعالیت ها در بسیاری از شبستان های مسجد بصورت خودجوش توسط بانوان محلات شاهد بودیم اما به دلیل اینکه پشتوانه مالی نداشتند و نتوانستند تولیدات خود را به فروش برسانند کارگاه های تولیدی خود را تعطیل کردند.

وی با اشاره به اینکه سازمان بسیج سازندگی سپاه حضرت عباس (ع) استان اردبیل آمادگی لازم را برای راه اندازی این نوع کارگاه ها در صورت حمایت های لازم از سوی نهاد های مربوطه را دارد افزود: امروز شبستان های خالی زیادی داریم که تنها در ایام و مناسبت های خواص استفاده می شود که درصورت همکاری محلات می توانیم این مکان های خالی را به کارگاه های تولیدی در سطح استان تبدیل کنیم.

 

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها